Kółka meblowe – ważni pomocnicy

Meble to spora i bardzo zróżnicowana grupa sprzętów, dzięki którym pomieszczenia z jakich korzystamy nabywają odpowiedniego charakteru oraz niezbędnej funkcjonalności. Tak jak w sypialni kluczowym obiektem jest łóżko, tak w kuchni nie może zabraknąć blatów przy których można by przyrządzać posiłki. W gabinecie koniecznie powinno znajdować się biurko, a w biblioteczce – regały. Wiele tych sprzętów stoi pewnie na swoich nóżkach i stelażach – ale w pewnych wypadkach jest lepiej, gdy są to obiekty mobilne, kompletne dzięki przymocowanym do nich kółkom.

Kółka meblowe niosą pomoc

Są meble, dla których stabilność to największa zaleta i najbardziej oczekiwana cecha – tak jest w przypadku wspomnianego biurka albo masywnego regału, w którym przechowuje się grube, ciężkie książki. Jeśli jednak mowa o krześle biurowym czy o niedużej szafce, która ma przechowywać podręczne dokumenty – poruszanie się po gabinecie na pewno będzie wygodniejsze i bardziej komfortowe, jeśli te sprzęty będzie można przesunąć, delikatnie je popychając. Z podobnego założenia wychodzą użytkownicy rozkładanych łóżek – znacznie łatwiej zmienić kanapę w idealne miejsce do spania, jeśli jej mobilna część będzie wyjeżdżać, wspierana przez małe kółeczka.

Jak pokazują te proste przykłady, świat kółek meblowych jest naprawdę duży. Nie tylko dlatego, że powinny pasować do różnych kategorii sprzętów użytkowych, ale również dlatego, że wszystkie modele dostępne na rynku konsumenckim powinny stwarzać klientom pewną przestrzeń wyboru w ramach każdej kategorii.

Kółka meblowe (zobacz tutaj: https://e-kolka.com.pl/k/257/kolka-meblowe/), jako elementy przedmiotów używanych na co dzień, a także jako części, które z założenia mają ułatwiać wykonywanie prostych, codziennych czynności, nie mogą być zbyt ciężkie. Dlatego nie produkuje się ich z tradycyjnego dla branży kół metalu czy też żeliwa – ale sięga się po syntetyki, które potrafią zaskakiwać swoją uniwersalnością. Jednym z tworzyw, jakie najchętniej wybierają producenci, jest poliamid – bardzo odporny na uderzenia plastik, któremu nie zaszkodzi nagle zderzenie z innym sprzętem obecnym w pomieszczeniu. Poza tym, śmiało rusza przed siebie, zachęcony już delikatnym szturchnięciem. Niski opór toczenia to cecha charakterystyczna wszystkich syntetyków, również polipropylenu, kolejnego na liście najpopularniejszych wyborów producentów. Koła wykonane wyłącznie z plastiku mogą podczas pracy nieco hałasować, a podczas obrotów wpadać we wstrząsy – dlatego wiele modeli to koła tworzywowo-gumowe – których powierzchnia toczna jest oblana elastyczną substancją, na przykład poliuretanem. Dzięki temu dodatkowi kółko toczy się pewnie i cicho, nie zostawia też śladów na powierzchni posadzki. Nie wpadnie w poślizg, nawet jeśli na drodze rozlało się coś bardziej agresywnego, niż woda.

Nawet gdy nabywca zdecyduje już, z jakich tworzyw powinny być wykonane potrzebne mu kółka, będzie stał jeszcze przed dylematem, czy powinny być umieszczone w obudowach stałych czy skrętnych – oraz jakim sposobem mają być montowane do dna mebla. Pełne katalogi produktów są na stronach internetowych producentów kół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 20 =