Jak szybko wyleczyć trądzik różowaty?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, która ma podłoże zapalne i dotyka osób w różnym wieku. Do podstawowych objawów tego schorzenia zalicza się rumień i poszerzone naczynia krwionośne. W miarę jak choroba postępuje, na twarzy mogą pojawić się również grudki i inne zmiany typowe dla trądziku pospolitego. Jak szybko wyleczyć trądzik różowaty? Poznaj skuteczne sposoby!

Trądzik różowaty — jakie są jego przyczyny?

Trądzik różowaty i trądzik pospolity to dwie różne choroby. Osoby cierpiące na trądzik różowaty odczuwają znaczny dyskomfort, który negatywnie wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Choć przyczyny występowania tej choroby nie są jeszcze dobrze poznane, to jednak powszechnie wiadomo, że może być związana z nieprawidłową pracą układu immunologicznego lub może wynikać z zaburzeń naczynioruchowych. Czynniki, które przyczyniają się do powstania lub zaostrzenia zmian chorobowych to na przykład:

  • stres,
  • zaburzenia hormonalne,
  • nadmierna ekspozycja na słońce,
  • niektóre leki,
  • papierosy i alkohol,
  • nadmiana suplementacja witaminy B6 i witaminy B12,
  • niezdrowa dieta,
  • nieodpowiednio dobrane kosmetyki.

Kryteria diagnostyczne trądziku różowatego dzieli się na pierwszorzędne i drugorzędne. Pierwszorzędne objawy to: rumień przelotny, rumień stały, grudki, krosty i teleangiektazje. Natomiast drugorzędne objawy obejmują takie dolegliwości jak pieczenie i szczypanie skóry, obrzęk skóry, zmiany przerostowe oraz zmiany znajdujące się poza skórą twarzy.

Jak leczyć trądzik różowaty

Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące zmiany, koniecznie umów się na konsultację do dermatologa. Specjalista oceni stan Twojej skóry i przepisze Ci preparaty lecznicze o silnym i udowodnionym działaniu. W bardzo zaawansowanym stadium choroby stosuje się również antybiotyki miejscowe. Jeśli przyczyną trądziku różowatego jest występowanie innych schorzeń, specjalista zaleci leczenie ogólne. Natomiast w przypadku przerostu ograniczonego często konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, aby usunąć bolesne i nieestetyczne zmiany. W trakcie kuracji ważna jest systematyczność i ścisłe stosowanie się do zaleceń, ponieważ ta przypadłość ma tendencję do nawracania.

Skuteczne sposoby na trądzik różowaty

Trądzik różowaty wymaga profesjonalnego leczenia, co nie oznacza, że nie można złagodzić jego objawów innymi sposobami. W tym celu musisz przede wszystkim sięgnąć po dobrej jakości kosmetyki przeznaczone do cery wrażliwej. W codziennej pielęgnacji doskonale sprawdzą się dermokosmetyki zawierające naturalne składniki o działaniu nawilżającym i zmiękczającym. Dobrze dobrany preparat powinien mieć lekką konsystencję i nie może działać na skórę drażniąco. Jakie sposoby na trądzik różowaty warto jeszcze stosować? Specjaliści zalecają, aby przyjrzeć się swojej diecie. Osoby z trądzikiem różowatym powinny unikać ciężkostrawnych potraw, ostrych przypraw, soli, słodyczy i alkoholu. W tym okresie trzeba dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość witamin i minerałów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Niezwykle ważne jest również regularne nawadnianie organizmu.

Osoby z trądzikiem różowatym powinny wybierać sprawdzone kosmetyki opracowane przez doświadczonych specjalistów. Rodzaj leczenia musi być każdorazowo dostosowany do przyczyn, które wywołały chorobę. W trakcie kuracji warto też sięgać po preparaty korzystnie wpływające na proces regeneracji skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × pięć =