Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem i nie są poradą inwestycyjną. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Wybór brokera, za pośrednictwem którego wybierzemy fundusze notowane na giełdzie, wcale nie jest łatwym zadaniem. Sprawdźmy, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań dostawcy platformy pozwalającej na zakup ETF.
Liczba oferowanych funduszy ETF
Co na pierwszy rzut oka powinno interesować nas najbardziej podczas planowania alokacji środków w fundusze ETF? Przede wszystkim wybór funduszy. Jeśli chcemy dokonać wyboru w oparciu o skrzętnie przygotowaną strategię inwestycyjną, to właśnie duży wybór tego typu produktów stanowi czynnik decydujący o wyborze brokera.
Szybki skan rynku pozwoli nam dostrzec, że wysokiej jakości broker ETF dysponuje ofertą nawet kilku tysięcy funduszy notowanych na giełdzie dostosowanych do praktycznie każdego inwestora. Czy aż tak duży wybór faktycznie jest konieczny? Jak najbardziej. Jest on bezpośrednio związany z zastosowaniem ETF – a jest ono uzależnione właśnie od inwestora. Jeden inwestor wykorzysta fundusze ETF w celu zapewnienia sobie optymalnej dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Druga osoba w obliczu niesatysfakcjonującego oprocentowania będzie traktować ETF jako relatywnie bezpieczne źródło gromadzenia kapitału. Z kolei kto inny może wykorzystać ETF w celu spekulacji. Dlatego też broker ETF zawsze powinien zapewniać nam szeroki dostęp do ETF różnego rodzaju.
Koszty związane z nabyciem ETF
Kolejny czynnik, który będzie dla nas istotny z punktu widzenia inwestora, jest niezwykle istotny to koszty związane z podjęciem i utrzymaniem inwestycji. Na szczęście w przypadku funduszy ETF koszty te stanowią zaledwie ułamek opłat, do których przyzwyczaiły nas fundusze inwestycyjne.
Dlaczego tak jest? Ze względu na fakt, iż ideę funduszy ETF jest precyzyjne naśladowanie ruchów instrumentu bazowego, takiego jak indeks giełdowy, surowiec czy para walutowa. Eksperci zarządzający funduszem nie muszą wcale dbać o możliwie jak najwyższy wynik funduszu, a raczej o to, by był on wiernym odwzorowaniem instrumentu bazowego. Dlatego też nie ma potrzeby zatrudniania tak wielu osób na stanowiskach ekspertów, a i sam proces zarządzania nie jest tak skomplikowany. To wpływa bezpośrednio na bardzo niskie koszty nabycia i prowadzenia funduszu ETF. Wciąż jednak zauważalne są różnice pomiędzy różnymi brokerami, dlatego dobrą praktyką jest sprawdzenie, jak cenowo kształtują się oferty różnych dostawców.
Jakość platformy inwestycyjnej dostarczanej przez brokera
Ostatni, ale nie mniej ważny czynnik, który warto wziąć pod uwagę to jakość platformy inwestycyjnej, którą udostępnia nam broker. Platforma ta powinna być zawsze intuicyjna, ale dostatecznie funkcjonalna, że pozwoli nam dogłębnie analizować sytuację rynkową i reagować w sposób optymalny dla naszych finansów.
Nie zawsze im więcej narzędzi, tym lepiej, ale możliwość dostosowania widoku platformy, jej wersja mobilna i intuicyjność obsługi z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających inwestorów. Broker ETF, który zapewni nam duży wybór ETF w niskiej cenie, którymi można zarządzać z poziomu jakościowej platformy inwestycyjnej, powinien być właśnie naszym wyborem.